W Cięcinie zagrano na dudach
Dudy i inne instrumenty pasterskie (…) to skrócony tytuł projektu realizowanego przez stowarzyszenie Region Beskidy przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2024. Celem projektu było przywrócenie znaczenia oraz popularyzacja umiejętności gry i wytwarzania instrumentów, które wraz z postępem cywilizacyjnym ulegają niestety… zapomnieniu.
Wykonać dudy żywieckie nie jest łatwo. Budowniczy tego instrumentu powinien bardzo dobrze posługiwać się urządzeniami do obróbki drewna i metalu, wykazując się przy tym dużą starannością i precyzją. Musi znać się na brzmieniu dud i technice gry, aby potrafić uzyskać właściwy strój oraz jakość dźwięku. Nie bez znaczenia jest także zmysł estetyczny, który pozwoli zbudować instrument nie tylko dobrze brzmiący, ale i pięknie wyglądający. Jednak najważniejsza przy budowie dud jest… cierpliwość.
Wczoraj w osadzie Sopki Stopki w Cięcinie odbył się niezwykły koncert stanowiący zwieńczenie projektu. Biorący w nim udział „kursanci" mieli okazję zaprezentować umiejętności gry i instrumenty, które powstały podczas intensywnych szkoleń trwających od maja do połowy października.
W ramach projektu: 6 osób zbudowało od podstaw dudy żywieckie, by potem uczyć się na nich grać, 16 osób wystrugało piszczałki sześciootworowe, a potem rozpoczęło naukę gry na nich.
Serdecznie gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w nauce gry na tych trudnych instrumentach.