OPIS
Ścieżka zaczyna się tuż przy parkingu. Na jej początku znajduje się plan tyflograficzny okolicy z podstawowymi informacjami na temat trasy, w tym i w alfabecie Braille'a. Projekt powstał bowiem z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Spacerowiczów z problemami ze wzrokiem zachęcamy do pobrania aplikacji YourWay, która urozmaici przejście i pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Beskidów i polskich lasów ogólnie. Na trasie znajduje się łącznie 12 stanowisk edukacyjnych. Przy każdym z nich aplikacja poinformuje nas, że zbliżamy się do jednego z punktów i odtworzy odpowiedni materiał audio.
Po rozpoczęciu trasy idziemy cały czas prosto, mijając kolejne punkty edukacyjne. Po pokonaniu 1,3 km przy przewyższeniu wynoszącym 37 m, dochodzimy do piątej z tablic, znajdującej się przy rozwidleniu dróg. Ścieżka skręca tutaj w prawo, ale zachęcamy wszystkich by – mimo dość stromego w tym miejscu podejścia – kontynuowali spacer przed siebie. Po pokonaniu dodatkowych 400 m drogi i 28 m przewyższenia docieramy do zapory im. Igancego Mościckiego. Trudy podejścia z pewnością osłodzą nam rozpościerające się stamtąd widoki oraz łakocie dostępne w kawiarence, która zlokalizowana jest na koronie zapory. W budynku kawiarni znajduje się toaleta, jest ona jednak dość ciasna, co może uniemożliwić skorzystanie z niej osobom poruszającym się na wózkach. Z kawiarni wracamy tą samą drogą do rozwidlenia.
W tym miejscu schodzimy na krótki odcinek wyłożony płytami betonowymi. Następnie skręcamy w prawo, przechodzimy przez nowiutki mostek i idziemy dalej w prawo. Z dwóch ścieżek na rozwidleniu ponownie wybieramy tę po prawej stronie. Na tym odcinku podłoże nie jest już asfaltowe, a szutrowe. Kontynuując spacer idziemy cały czas prosto, w tym na dwóch kolejnych mijanych po drodze rozwidleniach. Część trasy prowadząca przez dróżkę szutrową ma około 2,35 km długości, przewyższenie na tym odcinku wynosi 19 m.
Wychodząc z lasu docieramy do końca ścieżki i wychodzimy przy pętli autobusowej. Osoby, które przyjechały komunikacją miejską kończą swoją wycieczkę w tym miejscu, pozostali muszą skręcić w prawo i pokonać kolejne 350 m w drodze na parking.