OPIS
W pierwszej kolejności udajemy się do kasy. Bilety możemy kupić tam w okienku kasowym lub w automacie biletowym. Osoby na wózkach powinny przy okazji poinformować obsługę o chęci skorzystania z przeznaczonego dla nich bocznego wejścia. Znajduje się ono na przedniej ścianie budynku, po prawej od strony parkingu. Drzwi na fotokomórkę otwierają się tylko od środka, stąd konieczność pomocy pracownika.
Toaleta przystosowana do potrzeb osób na wózkach znajduje się przed wejściem na peron główny, za kasami biletowymi. Klucz do niej dostępny jest u obsługi.
Na górę Żar dostajemy się wagonikiem linowej kolei terenowej, który trasę długości 1300 m pokonuje w pięć i pół minuty. Maksymalny rozstaw drzwi wagoników wynosi 80 cm. W trakcie jednego kursu kolejki można nią jednocześnie przewieźć maksymalnie cztery wózki.
Wokół górnej stacji kolejki poruszamy się głównie po wybrukowanej nawierzchni. Możemy tam zrelaksować się w jednym z punktów gastronomicznych podziwiając przy okazji zapierające dech w piersiach górskie pejzaże.
Na szczycie góry znajduje się wyjątkowa atrakcja - zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej. Ma on 650 m długości i 250 m szerokości w najszerszym miejscu. Mieści dwa miliony trzysta dziesięć tysięcy m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu przełożonymi żelbetonem i jest najwyżej położonym w Polsce zbiornikiem wodnym tego typu.
Powrót tą samą trasą.
Bardzo, bardzo ambitne osoby mogą również wybrać opcję spacerową, na szczyt góry Żar prowadzi bowiem droga asfaltowa. Wybierając tę trasę należy jednak wziąć pod uwagę to, że jej pokonanie wiąże się z przejściem ponad 5 km, co w połączeniu z faktem, że pokonujemy znaczą różnicę wzniesień, będzie bardzo dużym obciążeniem fizycznym zarówno dla osoby na wózku, jak i osób asystujących.
Więcej informacji na temat kolei na górę Żar i innych atrakcjach miejsca:
https://www.pkl.pl/gora-zar/gora-zar.html