O MARCE BESKIDY
Beskidy to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych grup górskich w Polsce, miejsce wprost idealne dla turystów aktywnych. Od wiosny do jesieni można tu wędrować po znakowanych szlakach turystycznych, szlakach nordic walking, jeździć na rowerach lub konno; z kolei zimą – oddać się pasji białego szaleństwa na licznych stokach narciarskich lub trasach biegowych. Beskidy to także jeden z niewielu regionów w Polsce, gdzie można jeszcze doświadczyć autentycznego folkloru nieskalanego komercją i turystyką masową. Głównymi miastami tej części regionu są: Bielsko-Biała, Żywiec, Szczyrk oraz Sucha Beskidzka.
Marka Turystyczna Beskidy to malowniczy region na południu Polski, obejmujący pasma Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i Makowskiego. Te średniej wysokości góry od lat przyciągają miłośników pieszych wycieczek, przyrody i urzekających krajobrazów. Beskidy to góry dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek i kondycję fizyczną.
To, co w Beskidach najcenniejsze to natura, piękne widoki – panoramy widziane ze szczytu Skrzycznego, Pilska czy Babiej Góry, zwanej Królową Beskidów, pozostawiają niezapomniane wrażenia. Gęsta sieć doskonale oznakowanych szlaków pozwala na spokojne wędrowanie od schroniska do schroniska, dlatego Beskidy to doskonałe miejsce na dłuższe pobyty, wakacje (letnie i zimowe), jak również krótkie jedno lub dwudniowe wypady. Tym ostatnim sprzyja dobre skomunikowanie z całą Polską.
Beskidy to także kultura i ludzie z silnym poczuciem tożsamości lokalnej, w uroczych beskidzkich wsiach i miasteczkach spotkać można wciąż żywy i autentyczny góralski folklor. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zobaczyć barwny korowód przebierańców w dziwacznych maskach pełnych ekspresji – takie widowisko co roku odbywa się na Żywiecczyźnie w trakcie tzw. godów żywieckich, czyli starego obrzędu karnawałowego.
Nieodzownym elementem beskidzkich krajobrazów – zielonych górskich zboczy, urokliwych dolinek i małych wsi – jest architektura drewniana. Stare, kilkusetletnie kościółki, malowane chaty, przydrożne kapliczki zachowane do naszych czasów stanowią unikatowe dziedzictwo, pozwalające poznać beskidzką kulturę i zachwycić się jej wyjątkowością.
Beskidy to region, który nie zwalnia tempa przez cały rok. Już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni, Beskidy stają się mekką dla rowerzystów. Aktywne spędzanie wolnego czasu w formie jazdy na rowerze zyskuje w naszym kraju rosnące grono zwolenników, a w Beskidach jest w czym wybierać – począwszy od widokowych tras rekreacyjnych u podnóży Beskidów, które bez większego wysiłku pokona rowerowy amator, a skończywszy na wąskich, krętych i pofalowanych ścieżkach typu „singletrack”, które najbardziej upodobali sobie górscy kolarze.
Natomiast zimą Beskidy zamieniają się w narciarską stolicę Polski oferując prawie 200 km tras zjazdowych. W samym Szczyrku, który na przestrzeni ostatnich lat zmienił się nie do poznania, tras jest ponad 40 km. Kto nie chce szusować, może korzystać z biegówek lub coraz bardziej popularnych nart skiturowych.
Naturalnym skojarzeniem z Beskidami są góry, jednak region ten ma też do zaoferowania wypoczynek nad wodą – jeziora Żywieckie oraz Międzybrodzkie to ulubione miejsca rekreacji wodnej mieszkańców regionu.
Wieczory to idealna pora na zwiedzanie okolicznych miejscowości, np. Bielska-Białej – miasta zwanego „małym Wiedniem” za sprawą pięknej architektury i doskonałego zaplecza kulturalnego lub Żywca, prawie przez wszystkich Polaków kojarzonego ze słynnym browarem, który zdecydowanie warto zwiedzić.